Dworek Krasińskich przy Hotelu Kmicic

  0
  791

       Jura Krakowsko-Częstochowska jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych rejonów Polski. Swój urok zawdzięcza wyjątkowemu położeniu na górzystym, wapiennym terenie, usłanym licznymi jaskiniami oraz ostańcami skalnymi, powstałymi w wyniku zachodzących tu procesów krasowych. Jest to teren cieszący się ogromnym zainteresowaniem wśród turystów, poszukujących chwili wytchnienia na łonie natury, z dala od zgiełku miasta.

  Jedną z jurajskich krain, do których bez wątpienia każdy z nas powinien się udać, jest Złoty Potok – mała miejscowość położona w Gminie Janów. Obecnie określana mianem „jurajskiej krainy pstrąga”,  każdego roku przyciąga rzeszę smakoszy królewskiej ryby – pstrąga tęczowego, sprowadzonego za Stanów z inicjatywy hrabiego Edwarda Raczyńskiego. Również miłośnicy aktywnego spędzania czasu wolnego znajdą tu coś dla siebie – istnieje możliwość obrania jednego z kilku oznakowanych szlaków rowerowych, a także konnych, które zaprowadzą nas ścieżką pełną niezapomnianych atrakcji. https://oslonyokienne.com.pl/rolety-podtynkowe-wroclaw/

  Sam Zygmunt Krasiński, jeden z naszych trzech wybitnych wieszczów, zachwycał się pięknem Złotego Potoku, podczas pobytu w nim.

  Śladami Zygmunta Krasińskiego
  Zygmunt Krasiński był hrabim herbu Ślepowron i jednym z największych poetów polskiego romantyzmu. Od połowy maja do września 1857 roku przebywał w Złotym Potoku. W czasie swojego pobytu w bajkowej, złotopotockiej krainie dokładnie zwiedził okolicę, nadając nazwy występującym tu ostańcom, a także licznym zbiornikom wodnym.

  Jednym z ostańców nazwanych przez Zygmunta Krasińskiego jest Brama Twardowskiego – majestatyczna forma skalna, kształtem przypominająca ostrołukową bramę, o wysokości 4 metrów. Powstała ona ze skalistego wapienia, znajdując się na dnie ciepłego morza, w okresie jury.

  Kolejną formą skalną, nazwaną przez wybitnego wieszcza, jest masyw Diabelskich Mostów – trzech wapiennych skał o wysokości 15-18 metrów, zwieńczonych legendarnymi pomostami.
  Zygmunt Krasiński nadał także nazwy zespołom źródlanym, znajdującym się w lesie, na terenie obecnego rezerwatu „Parkowe”. Pragnął w ten sposób oddać hołd swoim dzieciom, przebywającym na ten czas z nim oraz jego żoną, Elizą Branicką, w Złotym Potoku. Źródła Zygmunta i Elżbiety stanowią największy system wywierzysk na obszarze zalewu Wiercicy, wypływając z kilkunastu szczelin, dodatkowo zasilanych licznymi źródłami korytowymi.

  Hrabia Krasiński, podczas pobytu w Złotym Potoku, dokonał także pierwszych znalezisk archeologicznych w jaskini Niedźwiedziej Grocie. Odkrycie niewielkich kości prehistorycznych zwierząt, dokonanych przez wieszcza, przyczyniło się do rozpoczęcia późniejszych badań nad tą jaskinią.

    Czym jest komputer panelowy?

  Historia Dworku Krasińskich
  Złotopotocki dworek, kojarzony głównie z rodem Krasińskich, najprawdopodobniej został wzniesiony w 1829 roku z inicjatywy Stanisława Leskiego. Dziesięć lat później był własnością Skarżyńskich, a następnie Pintowskich. W 1851 roku generał Wincenty Krasiński, ojciec poety – Zygmunta Krasińskiego, nabył dworek, wraz z tutejszymi dobrami.

  Parterowy dworek, wzniesiony na planie prostokąta, wybudowany został w myśl stylu klasycystycznego. Dziewięcioosiowa elewacja frontowa posiada ganek wsparty na dwóch kolumnach toskańskich. Dach budynku jest pokryty gontem – deseczkami z drewna iglastego, o przekroju klina, łączonymi poprzez wsunięcie jednej deseczki w drugą. Wnętrze dworku wymagało przebudowy po tym, gdy w 1952 roku doszło w nim do wybuchu pożaru.

  Obecnie w dawnym dworku mieści się Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego, otwarte z inicjatywy władz gminy w 2008 roku. Placówka kontynuuje tradycje Muzeum Biograficznego im. Krasińskiego, działającego na terenie Złotego Potoku w latach 1985-2007, będącego jednym z oddziałów Muzeum Częstochowskiego. Pośród prezentowanych w muzeum eksponatów znaleźć możemy między innymi: pierwsze wydania niektórych utworów Zygmunta Krasińskiego, rodzinne portrety, a także pianio przeznaczone dla Delfiny Potockiej, w wyborze którego pomagał poecie wybitny polski kompozytor i pianista – Fryderyk Chopin.

  Złoty Potok jest miejscem idealnym do miłego spędzenia czasu w gronie rodziny, a także zebrania myśli, podczas samotnych przechadzek po malowniczym rejonie doliny Wiercicy. Warto rozważyć dłuższy pobyt w tej bajkowej krainie, sprawdzając ofertę Hotelu Kmicic, dostępną na stronie https://www.hotel-kmicic.pl/. Hotel Kmicic dysponuje nie tylko luksusowymi apartamentami,  ale także oferuje swoim gościom Centrum WELNESS & SPA, w którym możemy oddać się błogiemu relaksowi dla ciała i ducha. Nie zwlekaj dłużej, sprawdź ofertę Hotelu Kmicic i daj się porwać w jurajską podróż!