Internet od wielu lat jest miejscem, w którym spotykają się wzajemne potrzeby konsumentów oraz firm poszukujących nowych odbiorców. Obecnie w internecie można znaleźć wszystko – dotyczy to nie tylko osób szukających informacji o produktach lub usługach, których potrzebują, ale to także miejsce, w którym marki znajdują swoich klientów. To przestrzeń, w której konsument jest bardzo blisko z marką i wystarczy wyciągnąć rękę, aby go pozyskać. Jak zatem skutecznie dotrzeć do klienta i zachęcić go do zakupu radzi Karol Kotowski z warszawskiej agencji Content Organica.
Dzisiejszy marketing i reklama wyszły poza tradycyjne formy promocji (telewizja, radio, prasa), stając się tym samym medium stosunkowo tanim. Obecnie coraz więcej firm korzysta z możliwości jakie daje internet, bowiem to tu zagląda ponad 25 milionów Polaków. Rozwój technologii umożliwił korzystanie z tego medium praktycznie w każdym miejscu, dając możliwość dotarcia do konsumenta 24/7. Wystarczy tylko być w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie – wbrew pozorom nie jest to takie trudne, o ile korzysta się z profesjonalnych narzędzi do monitorowania mediów, takich jak np. NewsPoint. Użytkownicy bardzo często w internecie sami definiują swoje potrzeby poszukując konkretnych rozwiązań w wyszukiwarce Google czy na różnych forach, blogach, portalach. Wszystko wydaje się bardzo proste, jednak pochopne decyzje mogą zaważyć na wizerunku całej firmy, zatem od czego zacząć promocję w internecie? https://lavashka.com/
Jak radzi Karol Kotowski, założyciel i prezes warszawskiej agencji marketingowej Content Organica: „Reklama w internecie może się wydawać prostym sposobem na zaprezentowanie swojej firmy i przedstawienie jej usług szerszemu gronu odbiorców. Stwierdzenie, że „może się wydawać” nie jest tutaj użyte przypadkowo. Pozornie bowiem wszystko jest proste, w praktyce jednak gdy firmy zagłębiają się w poszczególne kampanie próbując prowadzić je samodzielnie zaczynają napotykać na bardzo wiele problemów, które muszą rozwiązać. Marketing internetowy jest bardzo złożonym procesem. Nie ogranicza się tylko do reklam w wyszukiwarce, ale wychodzi daleko poza nią – na blogi, portale i fora. Social media również zaczynają kojarzyć się coraz bardziej z marketingiem i budowaniem jakiejś wartości (marki bądź personalnej) niż z relaksem w wolnej chwili. Wszystkie narzędzia trzeba umiejętnie dobrać do celu, który chcemy zrealizować. Należy pamiętać, że nie każde narzędzie jest dobre do realizacji każdego celu. Aby promocja w internecie była skuteczna warto stworzyć konkretny plan działania i konsekwentnie go realizować. Oczywiście każda marka może prowadzić działania w internecie samodzielnie, jednak trzeba mieć wtedy świadomość, że można popełnić tutaj dużo błędów a kampania nie osiągnie takich wyników, jakie uzyskałaby z profesjonalną agencją.
Przedsiębiorca decydujący się na kampanie marketingową, którą będzie prowadził samodzielnie, powinien mieć świadomość, że nie da się prowadzić skutecznych działań z doskoku, w wolnym czasie. Marketing to poza emisją samej kampanii, publikacją tekstu lub zamieszczeniem wpisu na forum, to w dużej mierze analiza i optymalizacja tego co się robi, korzystanie z wielu narzędzi oraz zrozumienie mechanizmów komunikacji w internecie.
Osobiście uważam, że marketing lepiej powierzyć profesjonalnej agencji niż prowadzić samemu, chociażby ze względu na narzędzia jakimi dysponuje agencja, wymagane doświadczenie i struktury, które gwarantują rzetelne prowadzenie działań nastawionych na wynik. Dobra agencja zatrudnia specjalistów w poszczególnych segmentach – w SEM/SEO, w content marketingu, w WoMM czy w social media, zwiększa to szansę na skuteczne działania. Przedsiębiorca samodzielnie prowadzący działania sam musi się ze wszystkim zmagać i poznawać poszczególne narzędzia, ich zastosowanie i możliwości komunikacyjne.
Kolejnym argumentem przemawiającym za agencją, jest czas który należy na to poświęcić – uważam, że lepiej zająć się rozwojem własnego biznesu niż zdobywać doświadczenie w marketingu i próbować prowadzić działania samodzielnie.
No i dystans do własnej marki. Załóżmy, że przedsiębiorca, który jest mocno związany emocjonalnie ze swoją marką, zupełnie inaczej zareaguje na nieuzasadniony hejt niż profesjonalna agencja, która nie ma tego sentymentu. Przedsiębiorca w pewnym momencie może wdać się w emocjonalną polemikę, która zostanie w internecie na długie lata, agencja z kolei nie da ponieść się emocjom, przez co nie zaszkodzi obsługiwanej marce”.