Szybki poradnik jak odpowietrzyć grzejnik

0
442

Odpowietrzanie grzejników to wbrew pozorom łatwa czynność, którą możemy wykonać sami. Nie ma potrzeby umawiania się ze specjalistą, wystarczy skrupulatnie trzymać się kroków, które przybliżymy poniżej. Jak stwierdzić, czy grzejnik jest zapowietrzony? Jeśli po włączeniu ogrzewania górna część grzejnika jest dużo chłodniejsza niż dolna, oznacza to jego zapowietrzenie.

Jak odpowietrzyć grzejnik? 

Do rozpoczęcia pracy potrzebujemy specjalny klucz do odpowietrzania grzejników. Oprócz tego przyda sucha ściereczka (najlepiej chłonna) oraz pojemnik na wodę. Przed rozpoczęciem odpowietrzania należy całkowicie zakręcić głowicę termostatyczną i poczekać, aż grzejnik będzie zimny. Gdy już przestygnie, ponownie odkręcamy głowicę, jednak tym razem na maksymalną temperaturę. Obracamy plastikową nakrętkę z otworem wylotowym tak, by wydostająca się z niego woda nie zmoczyła ściany. Nakrętka znajduje się w prawym górnym rogu grzejnika. Kluczykiem do odpowietrzania odkręcamy zawór odpowietrzający. Robimy to powoli i bardzo delikatnie. Usłyszymy syczenie, ponieważ uwolnimy na zewnątrz zalegające w grzejniku powietrze i wodę. Tuż przed odkręceniem powinniśmy mieć pod ręką ściereczkę lub pojemnik, aby woda mogła swobodnie wypłynąć i nie zalała ściany oraz podłogi. Gdy wydostająca się z otworu woda będzie płynąć ciągłym strumieniem, zakręcamy zawór tym samym kluczem, którym go odkręciliśmy. Gotowe, grzejnik jest odpowietrzony. Zakręcając zawór, nie róbmy tego zbyt mocno, aby go nie uszkodzić i bez problemu odkręcić w przyszłości. Po odpowietrzaniu warto kontrolować stan grzejników i sprawdzać, czy równomiernie się nagrzewają.

Zdarza się, że grzejniki wymagają wielokrotnego odpowietrzania. Jeśli to nie wystarczy, będziemy musieli wezwać specjalistę, który sprawdzi cały system. Na rynku urządzeń grzewczych jest wiele modeli nowoczesnych grzejników, które są bardzo wydajne. Szukając inspiracji, warto sprawdzić grzejniki dekoracyjne marki Enix. To polski producent nowoczesnych grzejników do łazienki, salonu, sypialni, kuchni i nie tylko. Wysoka jakość wykonania i bezpieczeństwo sprawiają, że takie grzejniki będą bezawaryjnie grzały przez długie lata. Dodatkowo ich wzornictwo jest nowoczesne i bardzo stylowe, a parametry techniczne i wydajność przekładają się na korzyści finansowe dla naszego portfela.